O ławeczce

Kolejne etapy budowy ławeczki

W dniu 3 stycznia 2014r. członkowie Komitetu mieli możliwość zwiedzenia pracowni Pana Piotra Garstki i obejrzenia ławeczki, na której umieszczono już wykonany z gliny zarys postaci bł Edmunda Bojanowskiego.
Poniższe zdjęcia prezentują stan ławeczki w tym dniu.


Widok ławeczki w dniu 17.01.2014r.

Widok ławeczki w dniu 22 lutego 2014r.

Widok ławeczki w dniu 4 kwietnia 2014r.

Widok ławeczki w dniu 30 kwietnia 2014r.

Widok ławeczki w dniu 5 czerwca 2014r.

Widok ławeczki w dniu 2 lipca 2014r.

Widok ławeczki w dniu 12 lipca 2014r.

Widok ławeczki w dniu 29 lipca 2014r.

Widok ławeczki w dniu 31 lipca 2014r.

Odsłonięcie ławeczki w dniu 9 sierpnia 2014r.

W dniu 9.08.2014 na placu Edmunda Bojanowskiego została odsłonięta i poświęcona przez ks. arcybiskupa Stanisław Gądeckiego ławeczka bł. Edmunda Bojanowskiego z okazji dwusetnych urodzin błogosławionego.

Słowo od Autora

Projekt ławeczki przedstawia Błogosławionego Edmunda Bojanowskiego  w otoczeniu dzieci – zawartych w okręgu z elementem ślizgu.
Rzeźba została zaprojektowana specjalnie w okręgu, by osoby siedzące w jej „wnętrzu” przyjmowały pozycję jak przy domowym ognisku, wokół którego gromadzi się rodzina. W okręgu łatwiej nam się rozmawia, nawiązuje i podtrzymuje znajomości, czujemy się też bezpieczni.
Układ, jaki proponuję, jest inny aniżeli klasyczne ławeczki, na których przechodnie jedynie przysiadają.
Moja propozycja sprawi, że poczujemy się uczestnikami scenki, która rozgrywa się na ławeczce. Ważną rolę odgrywa w niej księga – symbol edukacji – którą Edmund Bojanowski pragnął zapewniać swoim podopiecznym. Edukacji, która po dziś dzień pozwala uwolnić się od ubóstwa materialnego i umysłowego.
Sama koncepcja ławeczki jako swego rodzaju zjeżdżalni – ślizgu – będzie swą naturalną funkcjonalnością przyciągała dzieci – najmłodszych krytyków sztuki.
Będzie to miejsce pełne radości – śmiech bawiących się dzieci tchnie życie w brązowy posąg. Razem z dziećmi ławeczkę będą otaczać rodziny, rzeźba będzie żywa w ich świadomości, stanie się celem spacerów matek z pociechami, miejscem spotkań, ale również wdzięcznym i sympatycznym obiektem fotografowania.
Ławeczka według proponowanego projektu ma nawiązywać do samego podejścia Edmunda Bojanowskiego do dzieci, które były dla niego najważniejszym ogniwem miłości, najwspanialszym darem Bożym i największą nadzieją dla ludzkości.

Piotr Garstka
autor

 

Komentarze są wyłączone.